8 września 2017

Czy masz wyrzuty sumienia, że prowadzisz zdrowy styl życia
- Odchudzasz się? - Pyta koleżanka na przerwie śniadaniowej.
- Nie, a co?- Odpowiadasz pytaniem.
- No bo zawsze w pracy na przerwie jesz sałatkę albo owsiankę albo jakieś inne zdrowe duperele - odpowiada, jakby to było oczywiste, że jedząc zdrowe rzeczy, chcesz schudnąć.
- To mój styl życia - mówisz, starając się opanować irytację.
- E tam, na pewno się odchudzasz, tylko się nie przyznajesz.- Macha ręką, uśmiecha się złośliwie i odchodzi.

Czy zdarzyły Ci się podobne sytuacje, jak ta opisana powyżej? Są osoby, które zaczynając przygodę ze zdrowszym stylem życia, faktycznie robią to po to, żeby schudnąć. Ale nie wszystkie. Sporo osób po prostu chce poprawić swój stan zdrowia, wynikający m. in. z tego, że się nieodpowiednio odżywiają. Każdy potrzebuje takiego kopa na początek, żeby wprowadzić zmiany w swojej codzienności. Dobrze jest, gdy osoby te, osiągając już swój cel, pozostają wierni swoim nowym zdrowszym nawykom. I wtedy to po prostu staje się już ich stylem życia. Ich świadomym wyborem. Każdy z nas ma wybór.


Wdług definicji Nancy Milio (cytowaną przez m.in. Światową Organizację Zdrowia) styl życia są to "wzory wyborów zachowań spośród alternatywnych możliwości, jakie dostępne są ludziom w zależności od ich sytuacji społeczno-ekonomicznej i łatwości, z jaką są w stanie przedłożyć określone zachowania nad inne"


Osoby, które starają się prowadzić zdrowy styl życia, a od wielu znajomych słyszą "po co to robisz, czemu się odchudzasz, chyba masz jakieś zaburzenia odżywiania, bo przecież jedzenie hamburgera z maka i batonów na przerwie jest normalne, a jedzenie sałatek i jabłek i owsianek jest nienormalne..." zaczynają myśleć, że chyba faktycznie jest coś z nimi nie tak. Zaczynają mieć wyrzuty sumienia, że prowadzą zdrowy styl życia. Oczywiście, nie wszyscy. Tyczy się to tylko niektórych przypadków. I co się wtedy dzieje? Osoby te tracą motywację, czują się wyobcowane i "inne" wśród swoich znajomych. Zaczynają się wręcz wstydzić tego, że chcą prowadzić zdrowy styl życia.


To jest wpis skierowany głównie do osób, których ten problem dotyczy. I jest to wpis dosyć spontaniczny, który napisałam pod wpływem tego, co przeczytałam w jednym z artykułów (jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej).
To, że chcemy być zdrowi, sprawni, zadbani oznacza, że jest coś z nami nie tak? To jest Twój wybór, jak żyjesz. Nie zwracaj uwagi na słowa znajomych. Poznaj osoby, które tak, jak Ty, interesują się zdrowym stylem życia. Bądź pewny siebie. Miej w sobie poczucie spójności. To Twoje życie. To Ty decydujesz, jaki chcesz być, jak chcesz wyglądać, co chcesz umieć, gdzie chcesz pracować i z kim chcesz budować głębsze relacje. Zarówno jedzenie batonów, jak i jedzenie jabłek jest normalne. Nie daj sobie wmówić, że jedzenie sałatki na lunch lub chleba pełnoziarnistego zamiast białego jest czymś nienormalnym. Nie wstydź się tego, że nosisz ze sobą pudełka ze zrobionymi własnoręcznie posiłkami. Żyj w zgodzie ze sobą. Albo chcesz żyć zdrowo albo nie. Każdy człowiek ma prawo do tego, by żyć tak, jak chce. Każdy człowiek ma swoją wartość, niezależnie od tego, czy je obiad w maku, czy w restauracji wegańskiej. Dlatego nie przejmuj się tym, co mówią inni. Puść ich kąśliwe uwagi mimo uszu i rób po prostu to, co uważasz za słuszne.


~ A.


3 komentarze:

 1. O tak, to bardzo powszechny problem, który na początku skutecznie mnie zniechęcał. Przecież nikt nie chce czuć się "inny".

  OdpowiedzUsuń
 2. Poruszyłaś bardzo istotną kwestię! Najgorzej jest gdy pytania typu ,,Kiedy zaczniesz jeść normalnie?" słyszy się od własnej rodziny. Warto pamiętać, że czasami nie tylko znajomi, ale i własna rodzina może się mylić. Na szczęście czasy (jeśli chodzi o tematykę zdrowego odżywiania) zmieniają się na lepsze. Teraz nawet moja babcia prosi mnie bym kupiła jej mleczko kokosowe i nasiona chia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś zadaje Ci takie pytanie to zawsze możesz zapytać "A co rozumiesz pod pojęciem normalne jedzenie? " :D
   Twoja babcia to mądra kobieta :)

   ~K.

   Usuń

Dziękujemy za każdy miły komentarz. =)