24 grudnia 2017

Produkty o najwyższej zawartości białka

Niemal w każdym sklepie ze zdrową żywnością możemy spotkać spirulinę i chlorellę. Można je kupić w formie sproszkowanej lub w kapsułkach. Mikroalgi te odznaczają się najwyższą zawartością pełnowartościowego białka, prowitaminy A i chlorofilu. Zatem budują jak i oczyszczają organizm.
Okazuje się, że białko pochodzące z mikroalg jest cztery razy lepiej przyswajalne przez nasz układ pokarmowy niż białko zawarte w wołowinie. Oznacza to, że organizm czerpie ze spiruliny i chlorelli 12 razy więcej białka niż z wołowiny (spożytej w tej samej ilości).

Zależność tą można przedstawić w taki sposób:

Ekwiwalent białkowy: 1 łyżeczka spiruliny = 1 uncja wołowiny (uncja = około 30 g)

3g (1 łyżeczka do herbaty) sproszkowej spiruliny (lub chlorelli) jest odpowiednikiem (3 x 12) = 36 g wołowiny ( ponad 1 uncja )

SPIRULINA


Źródło: google.pl

Ma niebieskozielony kolor oraz słony smak. Jest bardzo pomocna w stanach niedoborów. Ma działanie odżywcze, tonizujące oraz oczyszczające (dzięki wysokiej zawartości chlorofilu). Mikroalga ta jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Węglowodany zawarte w spirulinie
w większości zostają rozłożone przez nasz układ trawienny na ramnozę. Dzięki czemu syci na długo oraz dostarcza nam dużą dawkę energii. Badania pokazują, że już 10-15 g białka w formie mikroalg, zmniejsza zapotrzebowanie na białko zwierzęce.
Białko ze spiruliny jest przez nasz organizm trawione w 85%, a pochodzące z wołowiny tylko w 20%.
Inne ważne właściwości spiruliny: oczyszcza nerki, wątrobę z toksyn, poprawia jakość krwi, oczyszcza naczynia krwionośne (obniża zawartość tłuszczu),  hamuje wzrost grzybów , bakterii oraz drożdży a także sprzyja rozwojowi właściwej flory bakteryjnej.
Spirulinę stosuję się w leczeniu: anemii, cukrzycy, zapaleniu wątroby, nieżytu żołądka, otyłości, niedożywieniu, trądziku, słabego napięcia skóry.
Niebieski barwnik zawarty w tym produkcie zwany fikocyjaniną usprawnia pracę mózgu. Pomaga zbliżyć do siebie aminokwasy, w celu wytworzenia neurotransmiterów, co zwiększa wydolność umysłową.

CHLORELLA
Źródło: google.pl

Mikroalga ta zawiera mniej białka od spiruliny, ale charakteryzuje się dwukrotnie większą zawartością kwasów nukleinowych i chlorofilu. Ściany komórkowe tej rośliny mają zdolność wiązania metali ciężkich, pestycydów i czynników rakotwórczych typu PCBs (polichlorobifenyle), które w sposób bezpieczny usuwają je z naszego organizmu.
W porównaniu do spiruliny, chlorella znacznie mniej wychładza nasz organizm a znacznie lepiej tonizuje i oczyszcza.
Mikroalga ta poprawia proces wzrostu u dzieci, pomaga utrzymać dobre zdrowie w późniejszym wieku, leczy urazy a także pomaga walczyć z chorobami neurologicznymi jak np. Alzheimer. Pomaga walczyć z zaburzeniami gospodarki insulinowej.  Zawiera więcej kwasów tłuszczowych od spiruliny. Zatem skuteczniej obniża poziom cholesterolu i chroni przed arteriosklerozą.

Powyższy post kieruje do wszystkich osób, które zrezygnowały ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, które chcą dostarczyć swojemu organizmowi brakujących makro i -mikroelementów.

Źródła literaturowe: 
P. Pitchford. 2014. Wydanie III. Odżywianie dla Zdrowia. Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu. Galaktyka. Łódź.

~Post by Krysia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy miły komentarz. =)